Co to jest równowaga PEH?

Czas czytania: około 3 minuty

Co to jest równowaga PEH?

Podstawowym filarem pielęgnacji włosów jest równowaga PEH, dzięki poznaniu kilku zasad możemy zacząć przygodę z bardziej świadomą pielęgnacją i sprawić, że nasze włosy będą wyglądać pięknie i zdrowo.
Równowaga PEH zakłada zachowanie odpowiednich proporcji pomiędzy poszczególnymi grupami: proteinami, emolientami i humektantami. Idealny stosunek w pielęgnacji sprawia, że włosy są lśniące, zdrowe i pięknie się układają. Natomiast zaburzenie tej równowagi może wiązać się z takimi objawami, jak: suchość, matowość, łamliwość, puszenie się i elektryzowanie, szybkie przetłuszczanie, nadmierne obciążenie włosów, a także rozprostowywanie skrętu.
Do pierwszej grupy - PROTEIN - należą między innymi takie składniki, jak: kolagen, elastyna, keratyna, białko jaja, kazeina, jedwab, proteiny pszenicy, kukurydziane, soi, mleczne oraz aminokwasy. Proteiny stanowią budulec włosa i wspierają uzupełnianie mikrouszkodzeń na powierzchni.

Grupa HUMEKTANTÓW to przede wszystkim: gliceryna, mocznik, betaina, alantoina, PCA, glikol butylenowy, propylenowy, heksylenowy, propanediol, hialuronian sodu, ekstrakt z liści aloesu, trehaloza, niacynamid i pantenol. Humektanty to składniki nawilżające, na które najlepiej nałożyć emolient.

Wśród EMOLIENTÓW wyróżnić można: parafinę, lanolinę, wosk pszczeli, aminodimetylosiloksan, polidimetylosiloksan, dekametylocyklopentasiloksan, alkohol cetylowy, cetylostearylowy, stearylowy oraz mirystylowy, oleje i masła. Emolienty uelastyczniają włosy i wpływają na ich wygładzenie. Zamykają nawilżenie wewnątrz włosa. Zbyt duża ilość emolientów w pielęgnacji może spowodować problemy z nadmiernym obciążeniem. Natomiast zbyt mała ich ilość powoduje problem z elektryzowaniem, puszeniem i łamaniem się włosów. Wybór produktów na bazie emolientów spowoduje, że włosy nabiorą blasku i staną się bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Przyklapnięte włosy to sygnał, że włosy potrzebują protein lub humektantów. Natomiast na nadmierne puszenie warto zmniejszyć ilość humektantów lub zastosować więcej produktów bogatych w proteiny. Prześledźmy składniki kosmetyków, które stosujemy do pielęgnacji włosów i spróbujmy znaleźć swój własny balans pomiędzy ilością poszczególnych grup. Dla ułatwienia można sobie wyobrazić, że zarówno humektanty, jak i proteiny wnikają w strukturę włosa, a emolienty pozostają na ich powierzchni.

Świadomą pielęgnację możemy rozpocząć od zastosowania odżywki na bazie emolientów:
2 w 1 Maska i odżywka do włosów zniszczonych DZIEWCZYNA JAK MALINA z olejem z pestek malin,
2 w 1 Maska i odżywka do włosów blond i rozjaśnionych LEŚNA JEŻYNA z olejem z wiesiołka,
2 w 1 Maska i odżywka do włosów przetłuszczających się KRAINA MLEKIEM I MIODEM PŁYNĄCA z olejem ze słodkich migdałów.

Odżywki idealnie wygładzają strukturę włosa i ułatwiają rozczesywanie. Przywracają objętość i wzmacniają łamliwe włosy.

  • Autor: Agnieszka Kasprzak
  • Data wpisu: 27 kwietnia 2022