Historia higieny osobistej z humorem - od kiedy się myjemy, a nie wietrzymy ;)

Czas czytania: około 3 minuty

Historia higieny osobistej z humorem - od kiedy się myjemy, a nie wietrzymy ;)

Od dawnych czasów podstawą leczenia i zapobiegania różnego rodzaju schorzeń była woda. Często traktowana jako substancja uzdrawiająca, służyła nie tylko do picia, ale również do obmywania ciała i uzdrawiających kąpieli. Na przestrzeni wieków zmieniały się przyzwyczajenia i sposoby dbania o higienę osobistą.

Najstarsze doniesienia o wytwarzaniu mydła pochodzą z Babilonii (ok. 2800 r. p.n.e.), najprawdopodobniej jednak służyło ono głównie do czyszczenia ubrań. Początkowo wykonywano je na bazie wody, dodawano alkalia i olejek kasjowy, póżniej zaczęto wykorzystywać popiół, olej sezamowy i olejek cyprysowy.

Natomiast Egipcjanie w trakcie kąpieli korzystali z mieszaniny tłuszczów zwierzęcych i roślinnych połączonych z solami alkalicznymi. Już wtedy traktowano kąpiele jako skuteczny środek do walki z chorobami. Rzymianie zamiast mydła chętnie wcierali oleje w skórę, a następnie zeskrobywali razem z brudem z ciała. Podobnie jak starożytni Grecy posługiwali się specjalnym narzędziem, korzystano z tzw. strigila, przypominał swoim kształtem szeroki hak o tępych krawędziach, przez co nadawał się do zdrapywania zanieczyszczeń za skóry. Opisywana przez Galena (130-200 r.) receptura mydła na bazie ługu była stosowana zarówno do mycia ciała, jak i ubrań, a stosowanie tego środka czystości zyskiwało na popularności. W starożytnej Grecji popularne stało się korzystanie z łaźni, a w domach budowane były wyłożone ceramiką wanny.

Na Bliskim Wschodzie opracowano recepturę mydła na bazie oliwy z oliwek i glicerynę (Muhammad ibn Zakariya al-Razi, 854–925r.), a głównym miejscem produkcji stało się syryjskie Aleppo. W średniowiecznej Europie zazwyczaj korzystano z mydła na bazie tłuszczów zwierzęcych, co niestety nie zachęcało do częstych kąpieli. Importowane do Europy mydło na bazie olejów roślinnych charakteryzowało się o wiele przyjemniejszym zapachem.

Mydło marsylskie na bazie oliwy z oliwek zaczęto produkować po przywiezieniu przez rycerstwo receptury z krajów arabskich. Pierwsze fabryki powstały w XII wieku na terenach Prowansji.

W XIV wieku gorące kąpiele zostały uznane za przyczynę rozpowszechniania się dżumy i zalecano ograniczenie higieny. Około XVII wieku zaczęto wykorzystywać środki zapachowe do tuszowania brzydkich zapachów.

Od XVIII wieku mydło zaczęto produkować przemysłowo, a wzrost świadomości higieny spowodował, że sprzedaż coraz bardziej rosła. Na szczęście od XIX wieku nie mamy już żadnych wątpliwości, że regularne mycie służy naszemu zdrowiu, a współczesne preparaty do mycia charakteryzują się właściwościami pielęgnacyjnymi, odżywczymi i ochronnymi.

Aby kompleksowo zadbać o skórę sięgnij po żele pod prysznic Sielanka oparte o ekologiczne substancje myjące. Dobrze oczyszczają skórę, wzbogacone są o pantenol i alantoinę o działaniu łagodzącym, a także zwiększający elastyczność i poziom nawilżenia kwas mlekowy.

NAWILŻAJĄCY żel pod prysznic DZIEWCZYNA JAK MALINA - ze wzmacniającym ekstraktem z malin,

ODMŁADZAJĄCY żel pod prysznic LEŚNA JEŻYNA - z ekstraktem z jeżyn o działaniu napinającym skórę,

WYGŁADZAJĄCY żel pod prysznic KRAINA MLEKIEM I MIODEM PŁYNĄCA - ze stymulującym odnowę komórkową ekstraktem z miodu.

  • Autor: Agnieszka Kasprzak
  • Data wpisu: 29 czerwca 2022