Twarz skąpana w promieniach słońca - jak o nią dbać latem?

Czas czytania: około 2 minuty

Twarz skąpana w promieniach słońca - jak o nią dbać latem?

W okresie letnim często korzystamy z pięknej pogody i wybieramy aktywności związane ze zwiększoną ekspozycją na światło słoneczne. Wpływ promieniowania UV na organizm człowieka ma swoje pozytywne i negatywne skutki. Ważne jest zachowanie umiaru i ochrona przed szkodliwym działaniem słońca na naszą skórę.

Skutki ekspozycji na światło słoneczne

Wśród pozytywnych następstw przebywania na słońcu można wyróżnić: lepsze samopoczucie, syntezę witaminy D3, zwiększone wydzielanie melatoniny i dotlenienie tkanek, poprawiające wydolność organizmu. Natomiast nadmiar promieniowania UV może skutkować wywołaniem reakcji zapalnych, powstaniem rumienia, oparzeń, doprowadzić do uszkodzenia narządu wzroku, udaru, działać alergicznie, aktywować stres oksydacyjny, przyspieszać proces starzenia, uszkadzać kolagen i elastynę, powodować rozszerzenie naczyń krwionośnych, przyczyniać się do powstawania zmarszczek, nieestetycznych przebarwień i zmian nowotworowych.

Podstawa pielęgnacji

Ochrona przeciwsłoneczna związana jest ze stosowaniem filtrów chemicznych, fizycznych i substancji przeciwdziałających szkodliwemu działaniu wolnych rodników tlenowych, a więc związków antyoksydacyjnych. O klasie ochrony preparatu kosmetycznego decyduje wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej SPF (Sun Protection Factor). Wartość SPF 50+ świadczy o bardzo wysokim poziomie bezpieczeństwa, głównie w stosunku do promieniowania UVB.
Codzienne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych jest nieodzowne w przypadku zapobiegania powstawaniu zmian starzeniowych i innych negatywnych skutków nadmiernej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe.

„Skóra zmęczona słońcem”

W letnich miesiącach skóra często robi się matowa, pozbawiona blasku, uwidaczniają się drobne zmarszczki i zmniejsza się jej elastyczność. Skóra twarzy muśnięta słońcem może z pozoru wydawać się zdrowsza. Niestety, wpływ ciepłych promieni słońca może spowodować nie tylko zmniejszenie nawilżenia, ale także nierównomierną zmianę kolorytu i nasilenie procesów odpowiadających za uwidocznienie się zmian naczyniowych.
Latem skóra potrzebuje dodatkowego nawilżenia i wsparcia naturalnych procesów antyoksydacyjnych. Obok stosowania wysokiej jakości filtrów przeciwsłonecznych, konieczna jest aplikacja preparatów nawilżających, odświeżających, ze składnikami wykazującymi silne działanie przeciw wolnym rodnikom tlenowym.

  • Data wpisu: 1 września 2021