Niacynamid - król wśród składników kosmetycznych

Czas czytania: około 2 minuty

Niacynamid - król wśród składników kosmetycznych

Niacynamid cieszy się coraz większą popularnością wśród składników kosmetycznych o terapeutycznym działaniu, inaczej nazywany jest witaminą B3 (możemy znaleźć go również pod nazwami: nikotynamid, PP, niacyna) i należy do związków łatwo absorbowanych przez skórę.

Jego dobroczynne działanie jest niezwykle szerokie i obejmuje m.in. działanie na problemy trądzikowe, doskonale nawilża skórę, normalizuje pracę gruczołów odpowiedzialnych za wydzielanie sebum, działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, należy do silnych związków o działaniu antyutleniającym, a zatem opóźnia pojawianie się oznak starzenia. Ponadto rozjaśnia skórę i wzmacnia jej funkcje ochronne.

Właściwości witaminy B3 sprawiają, że nadaje się do wszystkich rodzajów cer - nawet tych problematycznych!

Niacynamid idealnie sprawdza się w przypadku problemów z nadmiernym łojotokiem. Poprzez wpływ na wydzielanie sebum skutecznie redukuje świecenie się skóry i obkurcza pory. Jego działanie przeciwzapalne wykorzystywane jest w terapii skór trądzikowych, łagodzi podrażnienia skóry i redukuje zmiany charakterystyczne dla trądziku. Zmniejszenie ilości stanów zapalnych na skórze daje efekt gładkiej skóry bez wyprysków. Dodatkowo działanie przeciwbakteryjne zapobiega tworzeniu się nowych zmian na skórze.

Ogromną zaletą witaminy B3 jest jej działanie przeciwzmarszczkowe. Widoczna redukcja (na poziomie ok. 5%) drobnych linii i wygładzenie skóry widoczne jest już po 12. tygodniach stosowania preparatu o stężeniu 5%. Niacynamid stymuluje komórki do produkcji białek podporowych skóry (kolagenu i elastyny), dzięki czemu zwiększa się elastyczność skóry dojrzałej. W efekcie skóra jest bardziej jędrna i zagęszczona.

Niacynamid to bardzo ceniony składnik kosmetyków również ze względu na jego działanie ochronne względem bariery naskórkowej. Po kuracji preparatami zawierającymi ten składnik skóra jest bardziej odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, m.in. zanieczyszczeń, mikroorganizmów, ale także lepiej reaguje na zmiany temperatur i promieniowanie UV. Witamina B3 stymuluje produkcję ceramidów przez co zwiększa elastyczność skóry i poprawia jej nawilżenie. Zapobiega wysuszeniu z uwagi na ograniczenie przednaskórkowej ucieczki wody.

Jedną z jego zalet jest ponadto działanie rozjaśniające na skórę. Dzięki hamowaniu transportu barwnika (melaniny) odpowiedzialnego za tworzenie przebarwień z komórek barwnikowych do komórek naskórka zapobiega gromadzeniu się pigmentu w zewnętrznych warstwach skóry. Zmniejsza aktywność procesu odpowiedzialnego za tworzenie nierównomiernego kolorytu na skórze, w efekcie skóra ulega rozjaśnieniu i ujednoliceniu.

Biorąc pod uwagę tak szerokie dobroczynne działanie niacynamidu na skórę nie sposób przejść koło niego obojętnie. Warto szukać produktów zawierających witaminę B3, niezależnie od tego z jakimi problemami skórnymi się zmagamy.

  • Data wpisu: 22 lutego 2022