Dlaczego Twoje włosy się przetłuszczają?

Czas czytania: około 3 minuty

Dlaczego Twoje włosy się przetłuszczają?

Jeśli mamy do czynienia z włosami przetłuszczającymi się, to już kilka godzin po umyciu tracą one swoją objętość i wyglądają na zaniedbane. Zlepiają się w nieestetyczne pasma, wydają się obciążone, tłuste, wymagają codziennego mycia.

Dlaczego włosy tak szybko się przetłuszczają?
Nadmierne przetłuszczanie się włosów to skutek nadprodukcji sebum przez gruczoły łojowe skóry głowy. Do czynników, które mogą nasilać przetłuszczanie się włosów można zaliczyć:
- nieodpowiednią dietę
- stres
- nadmierne pocenie
- zaburzenia hormonalne
- łojotokowe zapalenie skóry
- łupież
- czynniki genetyczne
- złą pielęgnację

Dieta a przetłuszczanie się włosów
Nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy może być efektem stosowania niezdrowej diety. Dieta typu zachodniego, bogata w nasycone kwasy tłuszczowe, przetworzoną żywność może być niedoborowa względem ważnych dla organizmu witamin i składników mineralnych. Należy pamiętać o stosowaniu zbilansowanej diety, bogatej w owoce, warzywa, pełnoziarniste pieczywo, grube kasze, strączki oraz nienasycone kwasy tłuszczowe o dużym potencjalne przeciwzapalnym.

Łupież a przetłuszczające się włosy
W powstawaniu łupieżu czy łojotokowego zapalenia skóry biorą udział drożdżaki (Malassezia furfur), które mogą wpływać na pobudzenie gruczołów łojowych do wzmożonej pracy. Skutkiem tego włosy szybciej ulegają przetłuszczeniu.

Nieodpowiednia pielęgnacja a przetłuszczanie włosów
Jeśli wybieramy kosmetyki źle dobrane do rodzaju włosów, nakładamy przeróżne odżywki i balsamy, które w dużym stopniu obciążają włosy to możemy zaobserwować problem ze zbyt szybkim przetłuszczaniem. Niezwykle ważne jest nakładanie odżywek na końcówki włosów, nie należy rozprowadzać kosmetyku blisko nasady. Zbyt częste przeczesywanie włosów również może wpłynąć na szybszy efekt przetłuszczenia.

Najlepsze sposoby na przetłuszczające się włosy
Pielęgnacja skóry głowy w przypadku włosów z tendencją do przetłuszczania powinna skupiać się  przede wszystkim na stosowaniu szamponów, które nie spowodują podrażnienia. Ponadto ważne jest, aby wykazywały działanie normalizujące wydzielanie sebum i przeciwbakteryjne. Mycie włosów powinno być delikatne, aby dodatkowo nie pobudzać gruczołów łojowych do wydzielania sebum. Najlepiej spłukiwać chłodną wodą, która zamknie łuski włosa. Należy ograniczyć suszenie włosów gorącym powietrzem i stosowanie prostownicy. Jednak nigdy nie powinno się kłaść spać z mokrymi włosami! Warto zwrócić uwagę, aby często wymieniać poszewkę na poduszce.
Jeśli włosy mają tendencję do przetłuszczania najlepiej wybrać odżywkę przeznaczoną do tego rodzaju włosów, a dodatkowo zastosować specjalną wcierkę o właściwościach normalizujących pracę gruczołów łojowych. Dzięki takiej kompleksowej pielęgnacji efekt świeżych i pięknych włosów zostanie z nami na dłużej.

  • Autor: Agnieszka Kasprzak
  • Data wpisu: 22 lutego 2022